Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské 
Kontakt
Napište nám
 
     LOV   NA   TURECKÉ   RIVIÉŘE

     

    V době,kdy v horách na severu Turecka není lov kňourů vzhledem k vysoké sněhové pokrývce a tudíž naprosté nesjízdnosti cest možný, nabízí se využít zajímavý revír na pobřeží Středozemního moře- Antalya.

    Přímé letecké spojení mezi Prahou a Antalyí bohužel neexistuje a tak musíte přes Istanbul. Přestup a čekání v Istanbulu je sice zdržení, ale vynahradí ho minimální problémy s odbavením zbraně na  letišti v Antalyi a poměrně krátký přesun autem mezi letištěm a hotelem. Odbavení i přesun vám zajistí místní lovecká kancelář. Rázem se octnete v jiném světě. Antalya je moderní letovisko plné přepychových hotelů, setkáváte se s úslužným personálem, vše funguje, moře je krásné a teplé, nic není problém. Jenom těch Rusů se zlatými zuby a silnými zlatým řetězy na krku tady potkáte poněkud více. Ale zase se rusky v hotelu i na ulici domluvíte bez problémů.

    Kňouři se zde loví v noci, na předem připravených krmelištích. Zkušený a perfektní lovecký průvodce Ibrahim se svým Land Roverem každodenně najede nespočetně kilometrů a na vybraných místech zakrmí cca 1 kg kukuřice, na kterou postaví mohylku z kamenů. Někde umístní hodiny a tak má přehled, v kterou hodinu černá zvěř krmná místa navštěvuje. Další den pak podle stop vyhodnocuje, kde chodí nejsilnější kňouři a podle toho se operativně rozhodne o místě nočního lovu.

    Do revíru se na lov odjíždí v 18.00 hod. Ze začátku, asi půl hodiny, se jede po krásné dálnici kolem pobřeží směrem na letovisko Analya.Z dálnice se odbočí na novou asfaltku a začne stoupání do hor.Všude kolem vidíte výstavbu nových hotelů a penzionů a to i v tak krkolomných místech, kam by u nás nikdo ani nevkročil. Po několika kilometrech strmá asfaltka končí a auto, většinou se zařazenou jedničkou, se pomalu šplhá po úzkých a kamenitých cestách vzhůru. Ibrahim -šofér a průvodce v jednom- je zručný,je místní a zná zde každý kámen. Přesto, při pohledu na světla hotelů hluboko dole na pobřeží a představě kutálení se s autem do stometrové hloubky, máte nepříjemný pocit.Zhruba po hodině „jízdy“ jste na místě. Lov může začít. Jako všude v Turecku tak i zde u každého lovu je přítomen zástupce místní „ lovecké policie“, který však čeká u odstaveného auta.

    Loví se šouláním. Šoulá se od jednoho krmného místa ke druhému, někde se chvíli čeká.V tichu hor je slyšet každý krok po štěrkovité cestě a tak, když jde již do tuhého, nezřídka musí boty dolů a poslední metry se absolvují v ponožkách. Lovecký průvodce je vybaven nočním viděním a tak může alespoň zhruba určit, jaký   kus u nasypané kukuřice stojí. Pokud je tam, dle jeho mínění  starý kňour, postaví vám skládací trojnožku na kterou opřete zbraň a můžete střílet. Střílí se na vzdálenost 80 - 100 m a pokud je zbraň vybavena puškohledem s dobrou světelností a červeným bodem, není problém kňoura zasáhnout. Problém nastává po výstřelu. Krmná místa jsou umístněna na poměrně úzkých cestách zaříznutých v příkrých kamenitých svazích. Když kňour není v ohni a i s   dobrou ranou odejde více jak 5 m,je průšvih. Padá a sune se po příkrém svahu plném suti a často spadne do strže hluboké i desítky metrů a přístupné jen s horolezeckou výbavou. Střílet jenom na „černý flek“ se tady nevyplácí. Důležité je mít kulovnici silné ráže ( 9,3 x 62 nebo 375 H&H ) s nočním viděním a ránu dobře umístnit a  to co nejvíce dopředu. Rána na zadní část plece, žebra a nebo játra vám stoprocentně zajistí obtížnou dohledávku v nepředstavitelně těžkém terénu, ztrátu času a někdy i dobré trofeje.

    Revír Antalya je roztažen po pobřeží Středozemního moře v délce cca 100 km a zasahuje hluboko do hor, které se zvedají až do výše 1.500 nad mořem. Spolu s černou zvěří je zde možno lovit i kozorožce (Bezoar Ibex ) s délkou toulců přes jeden metr.Černé zvěře je zde dostatek a má dobré zbraně.  Váhově je ,vzhledem k vysokým  teplotám a přímořskému klimatu, poněkud menší než bychom očekávali. Dospělý kňour váží maximálně 120 kg. Zbraně kňourů jsou zde v průměru 22 – 24 cm, nejdelší zbraně zde byly uloveny 27,0 cm. Revír se nachází v sousedství rozsáhlého národního parku ve kterém se neloví a tak je odtud neustále zásobován silnými a starými kňoury.

    Po celou dobu lovu se pohybujete v překrásném prostředí. Úžasné vápencové skály porostlé jehličnatými lesy, kde kolem potoků obdivujete mnohakubíkové borovice. Čistý vlhký vzduch a ticho je všude kolem vás. Když noční lov kolem druhé hodiny ráno končíte, ani se vám do hotelu nechce.

    Pokud vás někdy napadne jet na lov a současně udělat manželce radost, jeďte v říjnu společně do Antalye. Kňouři jsou tam dobří, moře čisté a teplé a tak budete oba spokojeni.