Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
      LOV  VLKŮ  V  SRBSKU

     

   

     Srbsko, dříve součást Jugoslávie, je republika v centru Balkánského poloostrova. Rozlohou o něco větší než Česká republika. Má bohatou historii. Z dob Římského impéria byly na území Srbska objeveny ruiny antických měst, s příchodem křesťanství zde bylo vystavěno množství pravoslavných kostelů a klášterů. Má také krásnou přírodu, hory a nekonečné lesy, v nichž žijí různé druhy zvěře a také, pro nás lovecky zajímavá, poměrně silná populace karpatských vlků.

     Je mnoho lovců, kteří mají touhu ulovit vlka. Avšak jen některým je to dopřáno. Pokud se nesnížíte k tomu, že uštvete vlka na ruských pláních sněžným skútrem a střelíte ho pak na pár kroků, nebo ho složíte mistrnou ranou z vrtulníku, pak vám zbývá jen lov se zradidly v Bělorusku či v Kirovské oblasti Ruska, lov na naháňce či čekané u kamarádů na Slovensku, ale můžete se pokusit i o lov vlka v Srbsku.

    Do Srbska se dostanete poměrně pohodlně autem. Je to sice 1.000 km, ale převážně po kvalitních dálnicích. Po průjezdu Maďarskem na hranici ukážete pozvání k lovu, přihlásíte zbraň, zaplatíte 25 Euro poplatek a jste v Srbsku. Pak ještě 400 km a jste v Žagubici, vesnici ležící uprostřed nedozírných karpatských lesů. Přivítá vás zástupce loveckého sdružení, ubytujete se v soukromí, ochutnáte malý pohárek rakije, něco dobrého sníte (domácí strava je tam výborná ), převlečete se do loveckého a můžete vyrazit na svou první noční čekanou.

    Lovačko udruženije Chomolje Žagubica hospodaří na ploše 72.000 ha převážně lesní plochy. Lesy jsou listnaté, hlavní dřevinou je buk. Ve sdružení je 450 – 500 většinou starších lovců. Ročně zde uloví (oficiálně) 180 ks černé zvěře, 110 ks srnčí zvěře (z toho několik zlatých srnců) a 12 – 15 ks vlků. Jelení zvěř se zde vyskytuje jen málo a oficiálně se neloví. Její stavy však díky vlkům, ale hlavně neoficiálnímu odstřelu, nerostou. Černá zvěř je hlavním zájmem lovců, kňour se loví celoročně, bachyně a selata společnými lovy na podzim. Prakticky každý víkend. Do dvaceti lovců, jeden až dva psovodi se psy, obstoupí se část hory a loví se. Výsledek celodenního lovu bývá do 2 ks černé zvěře, někdy vlk či divoká kočka, ale velmi často vůbec nic. Pokud je v leči jelení zvěř, pak má smůlu.  K nahánění zvěře se používají kopovi, braky, ale hlavně místní plemeno - srbští honiči. Srbští psovodi mají pouze pracovní psy. Pokud pes ve stáří jednoho roku neprokáže lovecké kvality, nehodlají ho dále krmit. Ale pokud je pes dobrý pomocník, lovec, odvádí perfektní práci a přežije, váží si ho, pečují o něj a nechají ho v klidu dožít až do smrti. Úmrtnost pracovních psů je poměrně vysoká. Střety s černou, ale hlavně vlci jsou pro honiče velkým nebezpečím.  Pokud se honič příliš vzdálí od svého pána, drží a hlásí zvěř, stává se velice často kořistí vlka.

    Vlky místní lovci individuelně prakticky neloví a tak se počty vlků neustále zvyšují. Zdejší vlci jsou silní, karpatští, s váhou i více jak 45 kg. V celém Srbsku se odhaduje stav vlků na zhruba 1.000 ks a střílí se pouze 250 ks. Aby byla rovnováha v přírodě, měl by být jeden vlk na 1.000 ha plochy. V revíru Žagubica jich mají 5 – 6x více. Hlavní odlov, asi 35%, je v měsících leden a únor.

    Lov vlka na újedi je velice zajímavý, ale není snadný. Nutná je zateplená kazatelna s dobrým výhledem jak na újeď, tak i do okolí. Pokud je sníh, je to nesporná výhoda. Pokud je sníh a čas před úplňkem, je to výborné. V každém případě lovce čeká dlouhé, většinou dvanáctihodinové čekání. Čekání bez zbytečných pohybů, v neustálém napětí, všechny smysly musí být v pohotovosti a lovec nesmí usnout. Čůrá se do plastové láhve. Jakmile se, podle místních lovců, v blízkosti újedi vymočíte, vlk několik dní nepřijde. Újeď bývá od kazatelny vzdálena do 50m. Za újeď poslouží kráva, ovce, ale i zbytky masa z jatek. Kdosi vyzkoumal, že pokud vlk ujeď navštíví, pak v 87% v čase mezi 16 – 24 hodinami a 13 procentech v čase od 0 do 6 hodin. Ale na fotopastích jsou zachyceni vlci na újedi i za světla - dopoledne v 10 hodin.

    Jak se na lov vybavit a jak se chovat? Důležité je kvalitní teplé oblečení, boty, kvalitní „ podprdelník“, dalekohled s dobrou světelností. Vezměte si pouze zbraň, na kterou jste zvyklí. Ráže není důležitá. Puškohled s dobrou světelností a červeným bodem je nutný, noční vidění je výhoda.   Ale i sebelepší vybavení vám nebude nic platné, pokud nejste ten správný lovec vlků.  Pokud se budete na kazatelně chovat jako při lovu černé u nás, nemáte šanci vlka ulovit. Pokud se budete chovat, jako při lovu lišek na noční čekané, vaše šance ulovit vlka je menší jak 50%. Jen ten, kdo je klidný, rozvážný, kdo se chová bezhlučně, kdo vydrží celou noc bdít a nezamhouří oko, kdo poslepu ovládá svoji zbraň, jen ten má šanci vlka ulovit!  Vlk je šelma a jen málokdy se nechá přelstít. Každé vaší chyby využije!

    Na kazatelně budete sami. Lovecký doprovod vás na újediště doveze a po ukončení čekané v domluvený čas odveze.  A tak je vše jen na vás!  A pamatujte: Jakmile uvidíte vlka a je možné střílet, neváhejte a střílejte! Ne vždy přijde vlk až na újediště. Někdy se jen kolem proplíží jako stín. Buďte stále ve střehu a připraveni. Vlk vám dá jen jednu šanci! Nepromarněte jí!

     Šance na ulovení vlka v Srbsku je poměrně vysoká. Podmínky pro pobyt našich lovců jsou v Srbsku velice dobré. Přátelství s místními lovci se naváže poměrně snadno a je trvalé. Srbové jsou národ pohostinný, veselý a nesmírně hrdý. Umí tvrdě pracovat, ale umí se i bavit. Slaví svátky křesťanské i pravoslavné. A vždy je u toho řízná muzika, zpěv, tanec a spousta výborného jídla a pití. Každý host je vítán. Navštivte krásné Srbsko, bude se vám tam líbit. A pokud se po úspěšném lovu v Srbsku ještě chvíli zdržíte návštěvou vinných sklepů v Roglevu a projedete si cestu kolem Dunaje přes Železná vrata, bude to jen dobře a nikdy na Srbsko nezapomenete.