Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
     L O V   K A M Z Í K Ů  V E  S L O V I N S K U  

     

     Chcete-li ulovit kamzíka, máte několik možností výběru. V Rumunsku jsou sice kamzíci trofejově nejsilnější, ale je to daleko. Rakousko je blízko, ale mnozí se tam těžko domluví. Pokud zkusíte Slovinsko, budete spokojeni s pobytem, s lovem a i cena je přijatelná české kapse.

    Honitby ve Slovinsku patří státu a stát je provozuje sám, nebo je pronajme. Soukromé honitby ve Slovinsku nejsou. Lovili jsme na severu Slovinska v oblasti Kranj. Tato oblast je z pohledu lesnictví a lovu rozdělena dále na 6 podřízených jednotek, my jsme byli umístněni do jednotky Jzersko a to do údolí Kokra a Logar. Lovecké revíry jsou o rozloze 3.000 – 5.000 ha, revír má na starosti jeden zaměstnanec, který je zodpovědný za ochranu zvěře, péči o zvěř a lov zvěře. V plné lovecké sezóně samozřejmě nestačí sám doprovázet všechny lovecké hosty a tak si na pomoc přizve zkušené místní lovce, kteří mu s doprovody vypomůžou. Lesnická a lovecká (myslivecká) činnost je od ministerstva dolů řízena nezávisle na sobě. Na jednom úseku se tak denně setkávají dva odborníci – lesník zodpovědný za lesnickou činnost a lovec (myslivec) zodpovědný za zvěř.  Plán lovu stanoví lesníci a povinností jejich kolegů myslivců je plán naplnit. Na 3.000 ha se ročně loví 50 ks jelení, 30 ks kamzičí, 10 ks mufloní a 10 ks srnčí zvěře. Trofejově jsou jeleni do 180 CIC, mufloni do 180 CIC a kamzíci do 105 CIC bodů. Škody okusem na lesních kulturách jsou minimální. V bukových porostech s příměsí smrku a jedle je spoustu přirozeného zmlazení a nějaký ten skousnutý buk lesníci tolerují.

    Zvěř kamzičí se nekrmí, předkládá se jí jen kusová sůl do slanisek. Jelení zvěř se v zimě stáhne do údolí a tam se koncentruje u dvou velkých krmelišť. Krmí se senem, balíkovanou senáží a řepou. Jadrnými krmivy (kukuřicí) nesmí již 2 roky krmit.

    Přes to, že oblast je turisticky velice zajímavá, turisté zvěř ruší jen minimálně. Pohybují se po vyznačených trasách a tam zvěři nevadí. Nejvíce je zvěř vyrušována houbaři, kteří lesy navštěvují v září. Proto jsou všechny přístupové cesty do údolí uzavřeny závorami a auta musí houbaři nechat na odstavných parkovištích.

    Po příjezdu do Slovinska vás ihned uchvátí pohled na hory, udržované vesnice, posekané a sklizené louky. Všude je pořádek. Náš Slovinský kolega Rozman nás očekával v městečku Predvor a po chvilce jízdy jsme byli u lovecké chaty. Ubytovali jsme se, vybalili zásoby jídla a pití a důkladně jsme se připravovali se na první den lovu. Ráno se vyráží již v šest hodin s tím, že lovit se bude celý den. Cesta do hor autem trvá asi půl hodiny a pak začne výstup na hranici lesa pod strmé vápencové skály. Tak jako všude v horách průvodce svého hosta po pár metrech stoupání otestuje a posléze se rozhodne, co si s ním dál může dovolit. Lovci s dobrou kondicí stoupají vysoko nad hranici lesa. Ti méně zdatní chodí pod skalami v 1.400 m.n.m po loveckých chodnících a ti, co vůbec nikam nedojdou, loví z posedů u slanisek. Všude je krásně, je na co koukat a se zvěří se rozhodně potkáte. Když vyjde počasí, je dobrá muška a přeje lovecké štěstí, sejdou se večer všichni lovci na chatě spokojeni a s úlovkem. Velkým zážitkem je nejen dobrá rána, ale také transport uloveného kamzíka z hor dolů k autu. Druhý den lovu je stejný, jen nohy bolí a výstup do hor není již tak snadný. Nakonec uloví všichni a domů jedou spokojeni s jednou nebo několika trofejemi.