Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské 
Kontakt
Napište nám
 
     Lov  na vlky se zradidly v Kirovské oblasti Ruska

     

Na loveckých stezkách, Sokolov-Mikitov,nakladatelství Svoboda 1978 :  „Dnes,se zdokonalenými a vhodnými loveckými prostředky, zůstává pro skutečného lovce lov na vlka mimořádným zážitkem. Při honu na vlka je zajímavá lstivost a představivost zvířete, s nímž musí lovec svést boj, složitost jeho chování, které musí každý obratný a pozorný lovec znát. Lovec nemotora a chvastoun (takových chlubivých mluvků bylo mezi lovci vždy habaděj) by se neměl na takový odpovědný a náročný lov ani vydávat.Vlci brzy poznají, s kým mají co dělat, lov se určitě nevyvede a vlci uniknou bez úhony.

    Kirovská  oblast leží v Evropské části Ruska, a je zhruba 1,5 x větší než Česká republika.Obývá jí však pouze 1,5 mil. obyvatel z nichž převážná část bydlí ve městech. Vesnice se vylidňují, pole neobdělávají a zarůstají nálety borovice a břízy. Nekonečná tajga se ještě více rozšiřuje.

    Kirovská oblast je mezi našimi lovci známa převážně velice úspěšnými jarními lovy na tetřevy a tetřívky. Mne a mé dva kolegy zlákala nabídka na lov vlků v době kaňkování (únor), lov tradičním ruským způsobem za pomoci zradidel. Tento způsob lovu je pro Kirovskou oblast typický, uloví se zde při jeho použití 50 % celkového ročního odlovu vlků. Dalších 30% odlovu je do želez, něco se uloví na újedi (tento způsob se moc nepoužívá, masa mají místní i pro sebe málo), něco na vábení a zbytek při náhodném setkání. Vysoká lesnatost, močály a neprostupná tajga neumožňuje lovit vlky ze sněžných skůtrů tak, jak se to děje v stepních oblastech Ruska. Ulovit z vrtulníku či sněžným skůtrem uštvaného vlka ve volné krajině je sice pro někoho vrcholný lovecký zážitek, lov se zradidly je pro ty, kteří chtějí poznat tradiční způsob lovu, pobýt s obyčejnými lidmi, užít si s nimi mrazu, sněhu i posezení u dobrého jídla a vodky.

    Vlci jsou zdatní běžci a není pro ně problém za noc překonat vzdálenost 30 – 50 km.   Pravidelně kontrolují svůj revír,jehož velikost je závislá na množství kořisti. Vlk má však jednu velikou slabost a to je strach před něčím novým. Toho právě využívají lovci při lovu vlků v zimě – lov za pomoci zradidel. Navázané kousky červené látky na provaze dlouhém 2-3 km jsou pro vlčí rodinu nepřekonatelná překážka.

 

    Důležité pro vlastní zalapování vlků v leči je počasí. Sníh prašan umožňuje tichý pohyb a bezhlučné nastražení lapů. Pokud je na sněhu ledová krusta,bývá to složitější a často nemožné.

    Každý den místní lovci obeznávají za pomoci sněžných skůtrů vlčí stopy na obrovském území. Najedou při tom denně ve dvacetistupňovém mrazu i 150 km.Pokud stopy naleznou, snaží se vlky lapy uzavřít v nějaké části revíru.Musí to být provedeno velice opatrně a rychle, neboť vlčí smečka se  již brzy po poledni  vydává na lov.

     Když se zalapování  podaří, je veliká část práce hotova. Vlky je možno v zalapované části udržet i několik dní. Jednotlivé leče mohou být od sebe i několik desítek kilometrů. A je třeba počítat s tím, že v zimě jsou dny velice krátké.Ten, kdo často v Rusku loví ví, že 50 km není žádná vzdálenost a i 100 km je „nedaleko“.

    Oblečení a obutí  je velice důležité pro zdar akce. Přes to, že v Rusku je „suchý“ mráz a snáze se snáší, sedět někdy i osm hodin nehnutě na místě ve dvacetistupňovém mrazu není legrace. Nejlepší obuví  bývaly ruské válenky, které je možno na místě koupit cca za 10 Euro. Nyní je však i u nás k dostání kvalitní obuv do extrémních mrazů. Pokud si pořídíte vyhřívání bot, budete ve výhodě.Deka položená přes kolena a nohy je dobrá izolace.Teplé a prodyšné spodní prádlo je nutné.Je nutné počítat s tím, že se při cestě na lovecké místo zapotíte a pak budete stát několik hodin v mrazu. Obléci  je třeba raději více lehkých a tenkých věcí (jako cibule !). Důležité je takové oblečení, aby jste měli možnost pohybu při střelbě. Bílé oblečení jako maskování je nutné.Studené ruce jsou také nevýhoda! Je třeba vědět, že po dlouhém čekání musíte rychle a dobře vystřelit! Kvalitní ruské kožešinové rukavice za 5 Euro jsou nenahraditelné. Dobrá je i sedací hůl. Dlouhé hodiny sezení si vylepšíte měkkým a teplým sedákem.Vlněná nebo kožešinová čepice je nutná, uši však musí být volné.

    V Rusku je povoleno lovit vlky brokovnicí, ale s ní můžete lovit jen do 20 – 25 m. V husté tajze však stejně dále neuvidíte ani nevystřelíte. Brzy zjistíte, že se sebelepšími kulovnicemi vybavenými  perfektní optikou a střelivem nemáte šanci uspět a tak si rádi půjčíte od ruských kolegů jejich rezatou, ale spolehlivou „Bajkalku“,která rozhodně neselže a i v extrémních mrazech vystřelí.

     Smysly vlka jsou výborné, každý pohyb registruje.Absolutní klid na stanovišti je proto nutný. Pro místní personál je velice složité, dostat vlky před linii střelců.Vše musí probíhat v klidu a jen zkušený ruský lovec dokáže vlky natlačovat tak, aby vlci zradidla neprorazili a přitom aby se dostali na dostřel ke střelcům.Tento způsob lovu je jen pro zkušené lovce. Na ulovení  vlka máte jen 2 vteřiny a to stačí pouze na „tupl“.  Rozhodně se při lovu nedá spoléhat na náhodu. Pokud je někdo neukázněný a není schopen několik hodin bez pohybu stát v mrazu na stanovišti, nemá si lov na vlky objednávat. Stačí jen malý pohyb a je po naději, že vlka spatříte. Nejen vy, ale i vaši lovečtí kolegové.I cesta na stanoviště musí proběhnout v absolutním klidu. Začátek a konec leče bývá určen hodinami, většinou však vás závodčí  na místo zavede a po ukončení leče vás vyzvedne. A pak nezbývá než čekat, až přijdou (a nebo také nepřijdou !).

    Lov na vlky s pomocí lapů je nezapomenutelný zážitek stejně tak jako celkový pobyt v zasněžené tajze s bezvadnými lidmi a zkušenými lovci. Aby jste se z této lovecké akce vrátili domů zdraví, musíte po  několikahodinovém nehybném sezení v mrazu často i přes 200C navštívit  ruskou saunu - „baňu“ a následně pít vodku jako nezbytný lék, který vás ochrání  proti  všem nemocem. Ale  jak říká staré Ruské přísloví: „ Dny strávené na lovu se do délky života nezapočítávají“.   

     Jen málo zahraničním  lovcům se podařilo ulovit vlka v Rusku tradičním způsobem lovu za pomoci  zradidel. Trofej takto vlka bude vždy patřit jen těm nejodolnějším a nejvytrvalejším  lovcům, kteří musí však mít ještě tu nutnou dávku loveckého štěstí.

     Pokud je  pro vás  obtížné sedět u nás v desetistupňovém mrazu na zateplené kazatelně a dvě hodiny čekání na černou je pro vás příliš dlouho, ani se o ulovení vlka  za pomocí lapů nepokoušejte.

    Na dovoz trofeje vlka do ČR je nutné povolení CITES, je však jen otázkou času, kdy bude dovoz těchto trofejí do zemí EU zakázán.

Petr Ziegrosser   ( arev@arev.cz )                                                     Třeboň 3/2009