Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské 
Kontakt
Napište nám
 
     Lovy na tetřevovité v Rusku

     

         Již mnoho let organizují různé lovecké kanceláře oblíbené lovy na „kohouty„ v Rusku. Během této doby se jen málo lovců vrátilo domů bez trofeje a to jen proto, že chybili a nebo v důsledku nepříznivého počasí. Lov na tetřevy a tetřívky je úspěšný a bezproblémový. Stejně tak jako v minulých letech, tak i v roce 2005 byly organizovány lovecké výpravy do různých částí Ruska za poměrně nízké ceny. Lovecká akce bývá, včetně cesty, v trvání 6 – 8 dní. Všechny revíry mají dobré lovecké kanceláře osobně vyzkoušeny. Pro lov v Rusku je důležité přizpůsobení se mentalitě ruského obyvatelstva, lovci musí mít porozumění pro místní odlišnosti , sklon k dobrodružství a vůli překonat případné nesnáze. Odměnou jim bude příjemný lovecký zážitek  prožitý v  samotě nekonečné tajgy a v doprovodu přátelských ruských lovců.

         Tok kohoutů probíhá, záleží na poloze revíru, od poloviny dubna do poloviny května. Nejlepší období je od 20.dubna do 10.května. Do této doby je nutno také plánovat lovecký pobyt. Je možné cestovat a lovit individuálně, ale vzhledem ke krátkému období lovu je lépe organizovat loveckou cestu ve skupině.

    Pro lovecký pobyt v Rusku je potřebné vízum, které vám zajistí lovecká kancelář a k jeho vyřízení jsou potřebné dvě fotografie, pas a správní poplatek.

    Pokud povezete zbraň, musíte před cestou zajít na policii a požádat o vývoz  a zpětný dovoz zbraně. Pak již zbývá jen zabalit vše potřebné. Lovecký úspěch a  komfort při lovu závisí také na dobré volbě správné výstroje. Následující výčet věcí,nutných pro pobyt  a lov v Rusku, byl stokrát ověřen. Záleží na vašem rozhodnutí,co vzít s sebou. Protože zavazadlo do letadla může mít pouze 20 kg,je vhodné se na cestu obléct do loveckého. Šetříte tím místo i váhu v zavazadle. Do příručního zavazadla,které si berete s sebou  do letadla,vezměte všechny nutné věci (fotoaparát, filmy, léky apod.). Kufry jsou pro přepravu výstroje nevhodné, nejvhodnější je armádní nepromokavý pytel.

·           cestovní doklady

 • teplé lovecké kalhoty

 • teplý kabát ( hubertus )

 • teplé vlněné nebo bavlněné košile

 • teplou čepici,dobrá je s klapkami na uši

 • vlněný svetr

 • zbraň s chráničem ústí

 • lehký dalekohled

 • toaletní potřeby a ručník

 • více párů teplých ponožek

 • teplé spodní prádlo

 • rybářské vysoké gumovky !!!

 • rukavice

 • pyžamo

 • boty pro pobyt na chatě

 • pláštěnku

 • náboje a lovecký nůž

 • čištění na zbraně

 • toaletní papír

 • středně velký ruksak na lov( možno použít jako příruční zavazadlo do letadla )

 • balicí potřeby na trofeje ( lepicí páska,provázek,průhlednou plastovou folii,nylonové punčochy,samolepicí štítky na označení trofejí)

 • proviant na cestu (instantní kávu,tvrdý salám,balený chléb apod.)

 • cestovní lékárničku a léky, fotoaparát, dostatek filmů a náhradní baterie

 • baterku

 

     Zbraň a patrony musí do zavazadlového prostoru letadla a to samostatně-čili patrony do tašky či pytle, zbraň uložit do pevného pouzdra.

     Nezapomeňte, jako dobří cestovatelé,  na slivovici.Nejlépe se převáží v PET flaškách ½ litrových-může jich být několik. Zaručeně přečkají nešetrné zacházení se zavazadly při manipulaci na letištích. 

    V den odletu  bývá na letišti sraz dvě hodiny před odletem nejlépe u baru v hale. Zbraně a zavazadlo s náboji se zaregistrují u přepážky a pak se přenesou k okénku nadměrných zavazadel. Tam proběhne kontrola rentgenem,  policisté zkontrolují čísla zbraní a příslušné doklady ( zbrojní pas a průkaz zbraně ). V Moskvě se přistane po příjemném  2,5 hodinovém letu a je nutné posunout hodinky o dvě hodiny  kupředu. Odbavení probíhá již za pomoci ruského spolupracovníka – zástupce Svazu lovců a rybářů Kirovské oblasti. S jeho pomocí se překonají  pasové a celní formality. Pak nastane zajímavý přesun z letiště na nádraží-trvá asi hodinu mikrobusem. Po různě dlouhém čekání na nádraží proběhne nalodění do vagonu Transibiřské magistrály.Před nástupem do vlaku je nutno navštívit WC, ve vlaku jsou hodinu po odjezdu zavřená. Vlak je čistý,  lůžková kupé jsou po čtyřech místech. Připraveno je v plastovém pytli čisté povlečení a ručník. Přivítá vás usměvavá „děžurná“ v uniformě a vlak se vydá na cestu. Nějaké jídlo a pití na cestu je vhodné vzít z domova (řízky od maminky a plechovkové pivo), ale průvodce základní potraviny a láhev vodky zajistí. Čaj roznáší ve vlaku na požádání. Ve 22,00 hod musí být ticho-noční klid- a „děžurná“ je nekompromisní! Spí se těžko, jednak kvůli plnému žaludku a také kvůli horku v nevětraném vagónu. Ráno po probuzení všichni se zájmem sledují celé hodiny nekonečnou tajgu a marně pátrají po nějaké zvěři.Všude jen tajga, sníh, voda, občas baráček na spadnutí. Telefonické spojení ve vlaku většinou funguje, volá se přes předvolbu + 420. Před konečnou stanicí vás na výstup „děžurná“ upozorní včas, samotný výstup ve stanici musí být proveden rychle, vlak někde stojí jen 2 minuty. Na nástupišti jsou již připraveni zástupci místního Loveckého rajonu a převezmou si skupinu od průvodce, který vás doprovázel ve vlaku z Moskvy. Následuje různě dlouhý přesun do honitby, ubytování,bohatá snídaně a první kontakt a seznámení  s ruským personálem. Nastřelí se zbraně a lov může začít. Lovit se začíná převážně až následující den ráno.Vstává se většinou v 02.00 hodin.Někdy i dříve-vše je závislé na vzdálenosti od místa lovu. Přesun je terénními auty,traktory  a někdy i různými „samohyby“ vlastní výroby. Zbytek na tokaniště nutno absolvovat pěšky. Bez baterky a rybářských gumovek to prakticky nejde.  Lov tetřevů a tetřívků v toku je náročný a plný napětí. Pro úspěšný lov je nutný dobrý zrak, sluch a střelecká pohotovost. Tokající tetřev je loven na poměrně malou vzdálenost, avšak před výstřelem je nutno během „broušení“ přiskakovat, často  i ve velice obtížném terénu.Střílí se většinou brokovnicí s hrubým brokem nebo kulovničkou (Hornet, 222 Rem.).Tetřívci se loví ze záštit, nejlépe kulí malé ráže. V období toku jsou většinou lovecké revíry v době tání sněhu plné vody a bahna. Lov je vždy nezapomenutelný zážitek a lovecký úspěch je téměř vždy jistý.

 

     Každý lovecký host má svého průvodce.Dle mých zkušeností to Rusové na tetřevy umí, na tetřívky moc ne.Loví je totiž až v srpnu jako kuřata a lov z jara je nezajímá-na rozdíl od tetřevů.Pro lov tetřívků v toku je nutno připravit záštity a to je pro Rusy práce a navíc zbytečná. Ulovit požadovaný sortiment zvěře se nechá i za dva dny za předpokladu že

-         je dobrá fyzička lovce

-         dobrá organizace lovu

-         střelecká zručnost a pohotovost lovce

-         příhodné počasí.

 Důležité je,nepromarnit žádnou příležitost k lovu a lovit od začátku s plným nasazením. Rusové vydrží naplno lovit maximálně 3 dny, pak jejich aktivita klesá.

    Každý večer, pokud se nejde na „zábrk“,je možné lovit sluky. Tah sluk bývá velice dobrý a prověří vaše střelecké schopnosti. Lov jeřábka mají lovecké kanceláře jako tahák ve své nabídce, ale na jaře se v Rusku lovit nesmí. Je na dohodě mezi vámi a loveckým průvodcem, zda vám jeřábka nechá střelit.

    Před odjezdem do Ruska je třeba si uvědomit, že se jede do země s jinou mentalitou a hlavně s jinými požadavky na hygienu. Záchody, pokud jsou, jsou až na výjimky hrozné. Také vody bývá málo, ale na základní hygienu to stačí. Těsně před odjezdem  však bývá návštěva „baně“ ( ruská sauna ) a tam se vše napraví. A navíc je to také jeden z nezapomenutelných zážitků. Elektřina v ubytovacích objektech bývá a tak je možnost dobíjet baterie kamer. Všeobecně lze však konstatovat, že ubytování loveckých hostů a péče o ně je na ruské poměry velice dobrá. Ve všech případech je dobrá ruská kuchyně a vzhledem k tomu, že den se prožije na lovu, u plného stolu a v posteli, každý lovecký host přibere na váze.

     Mentalita Rusů je také odlišná. Slovo "sijčas" - obdoba je španělské "maňána"-používají velice často a také se podle něho řídí. Záleží však jen na vás, jak dlouho si je udržíte “od těla“ a jaký přístup k nim zvolíte. Na rozdíl od německých lovců Rusům rozumíme a jsme schopni pochopit jejich mentalitu.

  

    Lovecký pobyt utíká velice rychle. Pokud má ruská strana zájem a vy také, připraví pro vás i doprovodný program. Na konci pobytu je nutné vyřídit nezbytné formality. Pro dovoz trofejí je nutno mít s sebou

·        podepsaný a orazítkovaný protokol o lovu – vystaví  zástupce Loveckého rajonu

·        ruské a české veterinární osvědčení

    Zakončením celé akce bývá společná večeře s ruskými lovci, předání drobných dárků a zpropitného. Pak již následuje cesta na vlakové nádraží. Zde si vás opětně převezme zástupce Svazu lovců a rybářů Kirovské oblasti a je  společně v vámi až do konečného odbavení na letišti v Moskvě.

Upozornění :

    Lov probíhá ve volné přírodě v revírech, které jsou vybrány s nejlepším vědomím a svědomím loveckých kanceláří. Přesto není možné dát stoprocentní záruku stavů zvěře a požadovaných trofejí. Lovecký host smí lovit pouze v doprovodu zkušených místních loveckých průvodců. Ti jsou velice dobře seznámeni s místními podmínkami a jsou vždy ochotni lovci pomoci. Každý lovec je zodpovědný za svou ránu. Na konci lovu se sepíše protokol, který podepíše vedoucí lovu, lovecký průvodce a lovecký host. Tento protokol je potřebný při vývozu trofejí, je to konečné vyúčtování akce a je důležitý při řešení sporných otázek. Zde musí být uveden počet, druh ulovené zvěře a úroveň loveckých služeb. Vaším podpisem stvrzujete, že všechny odstřely, služby a údaje v protokolu byly provedeny dle vašich představ a v pořádku. Pokud se vyskytnou některé nedostatky, je nutné je do protokolu zapsat. Pozdější reklamace mohou být řešeny jen na základě zápisu v protokolu. Tato lovecká cesta se nedá srovnávat s turistickou dovolenou. Lovecká kancelář nemůže nést záruky za  lovecký neúspěch  zaviněný špatným počasím, chybenými ránami, špatnou fyzickou kondicí apod. Každý lovecký host by si měl uzavřít před cestou zdravotní pojištění pro cesty do zahraničí.