Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské 
Kontakt
Napište nám
 
     Lov medvědů v Rumunsku

     

        

     Revír Tulgeš spadá pod Rumunské státní lesy (Romsilva) a nachází se v pohoří Harghita ve Východních Karpatech nedaleko města Gheorghieni.  Doporučuji cestovat terénním automobilem přes to, že je vzdálenost z Čech až do honitby 1 200 km. Vhodné je cestu rozdělit na dvě části. První den dojet na Maďarsko – rumunské hranice a přespat v Debrecínu. Další den vyrazit brzy ráno, na hranicích přihlásit zbraň (!) a cestu Rumunskem dlouhou 450 km absolvovat přes den. Trvá to minimálně 8 hodin.  Cesty nejsou až tak špatné, ale jede spoustu kamionů a projíždí se mnoho nekonečně dlouhých vesnic. Trasa: Budapest, dálnice  M3 do  Debrecen, Berettyóújfalu, hraniční přechod Bors, Oradea, Cluj-Napoca, Targu Mures, Sovata,Gheorghieni. V Gheorghieni na náměstí  je sraz s personálem. Odtud se jede na loveckou chatu, je to asi 50 km, ale cesty horské a špatné. Projedete ale krásnou přírodou a než se nadějete,jste na lovecké chatě.

     Lovecká chata má několik pokojů, WC a sprchy. Ložní prádlo a ručníky jsou k disposici. Topení je ústřední a v každé místnosti jsou kachlová kamna. Nejvíce času se tráví v příjemné společenské místnosti. Na chatě a v objektu nedaleko chaty spí po celou dobu pobytu personál (Vedoucí, lesníci i pomocný personál). O vozidlo, zbraně, ale ani o sebe se není třeba bát, je tam bezpečno.

    Problém je v komunikaci s personálem. Přes to, že jste v Rumunsku, personál hovoří maďarsky - oblast je osídlena Maďary. Ale při použití rukou a nohou to jde a na základních věcech se domluvíte.

     Revír Tulíš (37.000 ha )  má 3 lovecké úseky, každý o rozloze od 10.000 do 15.000 ha. Vrchním lovčím je Jánoš Zorger -  spolehlivý,přesný , skromný a odborník. Na každém úseku má jednoho lesníka. Personál ho poslouchá a respektuje. Revír je bývalým lovištěm Nikolaje Čaušeska a to je vidět dodnes. Bezvadné ubytování, všude pořádek, slušný a uctivý provozní personál. Jídlo a pití - alkohol - doporučuji vzít s sebou. Je třeba počítat s tím, že se u vás přiživí i místní personál. A to je dobře. Chata má kuchyni, kde je možno jídlo připravit.            

    Lov medvěda v revíru Tulgeš má 99% úspěšnost. Medvědi se pravidelně krmí již od února kdy ukončí zimní spánek. Celkem se krmí na 4 místech. Krmné místo je vždy u kazatelny, některé kazatelny jsou z doby kdy tam Čaušesku lovil. Pokud budete mít štěstí, můžete lovit ze stejné kazatelny jako Čaušesku. Asi 40 – 50 m od kazatelny je umístněno betonové koryto a do něj sypou specielní granule. Vzdálenost na střelbu se zdá být velmi malá, ale zajišťuje přesné zamíření a minimalizuje postřelení nebo chybení a tím i velice nebezpečnou dohledávku postřeleného medvěda.  Personál má o medvědech naprostý přehled a předem vám řekne, jaký medvěd a kdy na krmeliště přijde. Střílí se na široko stojící kus a rána musí být umístněna za plec.

     Není nařízeno, jakou ráži použít, ale platí, že čím větší ráže, tím lépe. Při posledním lovu nebyl medvěd prostřelen 7x65R ani 300 W. Mag. Oba střelené kusy měly přestřelenou aortu a byly zhaslé cca 40m od nástřelu. Po ulovení je medvěd u chaty vyvržen a druhý den se stahuje houně a vyvaří lebka. Houně se nasolí a uloží. Personál odvede velice dobrou práci a tak si zaslouží 50 Euro. Je vhodné dát také spropitné vrchnímu lovčímu (zvláště když dobře oboduje houni ). Nezapomeňte na 10 Euro pro paní, která se pečlivě stará o chatu a někdy něco dobrého uvaří.

     Lov by neměl trvat déle než 3 dny. Doporučuji jarní lov medvěda spojit s lovem tetřeva.

     Po vydání CITESU je dopravena do ČR. Platba je provedena v hotovosti na místě, vyúčtování provádí vrchní lovčí. Zaplatíte taxu za odlov, obdržíte fakturu a ostatní poplatky platíte až po obdržení trofeje. K tomu slouží záloha 1 000 Euro, kterou před lovem deponujete u mne a já jí po dodání trofejí přepošlu do Rumunska.

     Pokud se na medvěda do revíru Tulges vypravíte, věřte, že nebudete zklamáni a že se domů budete vracet s nezapomenutelnými zážitky a na dny prožité v Karpatských lesích budete – tak jako já – dlouho vzpomínat.                                                                                                                                                      

 

 Petr Ziegrosser  ( arev@arev.cz )                                                                                          Třeboň  4/2010