Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
      LOV  NA  KAMZÍKY  V RAKOUSKU

     

   

    Stále více českých lovců láká lov na kamzíka. Někteří to zkouší v Čechách, jiní si našli cestu do zahraničí – převážně do Bavorska nebo Rakouska.V Rakousku jsou známé hlavně lovecké revíry v Alpách. Někdo to zkouší přes kamarády, jiný vymění kamzíka za muflona, ale je stále více lovců, kteří jsou ochotni si lov zaplatit. Nabídka lovů v privátních, ale i státních revírech je v současné době mnohem vyšší než v minulých letech. Nemusí se vždy jednat o kapitální trofej, mnohého lovce uspokojí i „roček“. Ale když kamzíka, měli bychom, raději než v lesním revíru, lovit nad hranicí lesa ve skalách a nebo v klečových polích. Je to zážitek !

    Úspěšnost lovu a velikost trofeje bývá různá a často odpovídá vynaloženým finančním prostředkům. Podle staré zásady : „ Nic to nestojí – nic tam není !“ Ale i regulérně objednaný lov nemusí splnit vaše představy. Náročný terén, špatná fysická kondice, ale hlavně málo zvěře v honitbě způsobí, že se  domů vrátíte bez trofeje. Záleží tedy jen na vás, jaký revír si vyberete a jak se na lov připravíte. Kamzíka lovíme většinou jen jednou za život a tak je dobré se na lov řádně připravit a nic neopomenout. V horách stačí často málo k tomu, aby se z radosti stala starost. Proto několik rad týkajících se výbavy a přípravy.

Boty: nutné jsou dobré kožené a pevné horské boty, nesmí být příliš těsné a hlavně musí být vodě odolné. Je dobré si je doma vyzkoušet a „prošlápnout“. Podrážky musí mýt dobrý profil a nesmí být opotřebované. Hladké podrážky mohou výstup změnit ve sjezd! Před lovem se zeptejte průvodce, zda bude nutné používat stoupací železa. Ne na všechny boty lze totiž tato železa  spolehlivě upnout!

Oblečení: Je nutno počítat s tím, že lov také může začít náročným výstupem, při kterém se rozhodně zapotíme. Po výstupu se obvykle sedí a není dobré prochladnout. Dříve se doporučovalo dát do ruksaku náhradní bavlněné oblečení a po výstupu se převléci. V současné době je dostatek moderních kvalitních, propustných a lehkých  materiálů, které dobře vyhovují pohybu v náročném terénu. V každém případě se doporučuje lehká bunda, lehký pulovr, kvalitní prodyšné tričko a kvalitní kalhoty.V ruksaku jistě unesete i lehkou pláštěnku. Dobrý klobouk nebo čepice nesmí chybět.

Ruksak: nesmí v něm, vedle dostatečného počtu nábojů, chybět mobilní telefon, kousek chleba, špek,j ablko a tabulka čokolády. Termoska s horkým čajem nebo kávou je také dobrá. Voda se nechá pít z horských potoků, ale v propustných vápencových oblastech to neplatí. Tam si musíte vodu nést s sebou.Neměla by chybět náplast a obvazový balíček .

Dalekohled: stačí lehký a skladný. Spektiv nosí s sebou každý dobrý průvodce a pro dokonalé „přečtení“ kamzíků je nezbytný.

Lovecká hůl ( „piršštok“): patří k nutné výbavě. To,co si s sebou jako loveckou hůl přivezete, je většinou nevyhovující. Na každé lovecké chatě však bývá velký výběr loveckých holí. Nechte si hůl pro sebe vybrat průvodcem.

Kulovnice: platí zásada - co nejlehčí, jak jen je možné( 2,6 kg) a takové ráže, aby bylo možné precizně střílet na vzdálenosti přes 200 m. Dobré ráže jsou 6,5 x 68, .270 Win., 6 x 57. Kvalitní puškohled s velkým zvětšením (do 12x) je nutný a pomůže při střelbě na velké vzdálenosti. Před lovem nezapomeňte na zkušební ránu přímo v revíru a v nadmořské výšce, kde budete lovit!

Příprava: Ten,kdo sedí celé dny u počítače a nemá dostatečnou „fyzičku“ nemůže očekávat,že hladce a bez problémů překoná výškový rozdíl několika set metrů v strmém horském terénu. Mnoho lovců z nížin končívá uprostřed cesty, neboť svaly, klouby a plíce na náročný výstup nestačí. Je proto nutné před plánovaným lovem trénovat ( jízda na kole nebo chůze do schodů ). Pevnost kroku se dá natrénovat na strmých loukách.V každém případě se vyplatí před vlastním lovem několik triček doma propotit. Starším lovcům se doporučuje, aby před  lovem navštívili svého lékaře  a nechali se prohlédnout.

    Každoročně organizuji lov kamzíků do Rakouska,do již loni vyzkoušené honitby, která patří Lesům města Vídně. Je to několik revírů, každý o rozloze kolem 4.500 ha v oblasti  Schneebergu, asi 90 km jižně od Vídně. Revír je velice dobře zazvěřen. Málo kde jinde se vám stane, že uvidíte z jednoho místa desítky, někde až  200 kusů kamzičí zvěře. Vysoká hustota zvěře zaručuje jistý lovecký úspěch a možnost ulovení  kvalitní, většinou staré trofeje.Vše má na starosti slušný a kvalifikovaný personál, který se vám bude maximálně věnovat. Ubytování je zajištěno v dobře vybavených chatách, přístup k nim je však pouze lanovkou a nebo horskou železnicí – zubačkou. Auto musí zůstat dole. Přesunem na chatu snadno překonáte značný výškový rozdíl a octnete se rázem v jiném světě a uprostřed honitby. Personál velice rychle odhadne vaši fyzičku a podle toho rozhodne, kde budete lovit. Zvládnete-li výstup do oblasti kosodřeviny, pak prožijete nezapomenutelný lov. Nestřílí se na velkou vzdálenost. Uspěje každý, kdo je vytrvalý a má tu nezbytnou trochu loveckého štěstíčka. Lov může pokazit nebo znemožnit  snad jen nepříznivé počasí.

    Pokud si však vyberete termín v druhé polovině srpna, nebudete muset šlapat sníh a nemusíte se bát nepříznivého počasí.

Vřele doporučuji !