Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
      LOVY  V  KANADĚ

     

   

    Praha – Frankfurt – Calgary – Cranbrook  letecky a pak ještě 3 hodiny autem do srdce Britské Kolumbie na břeh jezera Kootnay Lake.  Jezera ležícího uprostřed Skalistých hor, které je přes 200 m hluboké, 100 km dlouhé, 1,5 až 6 km široké a má rozlohu 435 km². Jeho voda je velice čistá, jezero zásobuje vodou množství potoků stékajících z hor, potoků tak vydatných, že se prý veškerá voda v jezeře během roku 2x vymění.  Lov duhových pstruhů vážících i přes 10 kg je zde opravdovým zážitkem. Díky horkým pramenům jezero nikdy v zimě nezamrzá a je schopné i příznivě ovlivňovat klima ve svém okolí. Zelenina a ovoce (hlavně jablka a třešně) se zde pěstují ve velkém a vyváží se i do Japonska. Neproniknutelné a rozsáhlé lesy na svazích hor ukrývají nepřeberné množství zvěře. Žijí zde jelenci, wapiti, losi, pumy, rysi červení, vlci a nad hranicí lesa ve skalách pak kamzík bělák.  Vrcholky nejvyšších hor pokrývají celoročně ledovce. Opravdový ráj na zemi.

    Lovecký revír, který jsem navštívil, má výměru 400.000 ha. Lovečtí hosté z Kanady, USA ale i z Ruska a Evropy zde loví ročně kolem 20 ks černých medvědů, více jak 20 ks jelenů wapiti, 2 – 3 losy, 4 kamzíky běláky, 8 jelenců (běloocasého a ušatého), do 10 ks pum amerických a několik rysů červených.

    Lov bývá sjednáván na 5 až 10 dní podle druhu lovené zvěře. Dobré je, k hlavnímu druhu objednané zvěře zaplatit si ještě jednu až dvě licence na některý z ostatních druhů zvířat a ty buď příležitostně, nebo po ulovení cílového kusu, následně lovit. Bez takto licencemi zajištěného lovu se vám může stát, že ulovíte první den a pak zbylé dny sedíte na chatě. Platí se celá akce dopředu a v případě neulovení se nic nevrací.

     Licence nakupuje majitel revíru u státu (ne jako domácí lovci v kdejakém místním obchůdku) přímo na určitý druh zvěře a pouze na jméno lovce, ale a také za jiné peníze než místní obyvatelé. Lovci žijící v Britské Kolumbii, pokud si zakoupí licenci, mohou lovit kdekoliv (kromě na mapě vyznačených lokalit – rezervací a soukromých pozemků), nemusí se majiteli revíru hlásit. Lovci zahraniční a lovci z jiných států Kanady musí lovit se souhlasem majitele revíru, za doprovodu loveckých průvodců a vše (ubytování, stravu) si musí zaplatit.  Pokud majitel revíru, který za poměrně vysokou částku 400.000 ha koupil od bývalého majitele – Američana- pravidelně platí státu daně a neudělá nic nezákonného, má revír na neomezeně dlouhou dobu.   Vše je zde pod kontrolou „lovecké policie“, která má podstatně vyšší pravomoci než policie státní. Může například vstoupit do soukromého objektu bez povolení soudce, prohledat mrazáky a požadovat doklady k zamražené zvěřině.  Tato policie také protokolárně řeší to, když lovec bez licence zastřelí v sebeobraně medvěda.

    Lov v Kanadě není jednoduchý. Zvěře je na velké ploše poměrně málo a tak pokud se neozývá při říji (jelen wapiti ), nedá se přivábit (los a jelenec běloocasý v říji), není v pohybu při shánění potravy (černý medvěd po jaru) nebo se nedá vystopovat na sněhu (puma, rys), pak je lov problém. Pokud vám ještě k tomu nevyjde počasí, prší, mraky jsou nízko a je nulová viditelnost  ( při lovu kamzíka běláka), pak máte smůlu a jedete domů bez úlovku. Proto je nutné výběr vhodného termínu nepodcenit.

    Vlastní lov probíhá tak, že se jezdí autem a hledají se stopy zvěře (v zimě na sněhu), nebo se zvěř dalekohledem obeznává v rozsáhlých pasekách nebo se lovci auty přesouvají ke známým říjištím.  Šoulání kanadským lesem je nesmírně namáhavé a vzhledem k rámusu, jaký dělá lovec při zdolávání popadaných stromů i neúčinné. Lov tak probíhá prakticky pouze kolem cest, nebo v jejich těsné blízkosti.  Přesun auty na vhodnou lokalitu bývá i několik hodin, často po krkolomných lesních svážnicích.

    Ve vzdálených částech revíru mají vybudovaných několik loveckých chat, kde je možné pobýt i několik dní. Využívají se hlavně při lovu losů a jelenů wapiti.

    Mají k disposici také 12 koní, které je možné používat k lovu, ale to se nyní již moc neprovozuje. Díky poměrně husté síti lesních cest je snadné se všude dostat dobrým terénním autem nebo na čtyřkolce či sněžném skútru.

     Pro lov šelem jsou k disposici velice kvalitní lovečtí psi, kteří však mohou pracovat pouze na pumu, rysa a medvěda. Ostatní zvěř nesmí sledovat. Hlavní pes má na svém kontě ročně kolem 50 ks nalezených a na strom vyhnaných „koček“.  Je to specialista, výborný pes, který na vrcholné soutěži Britské Kolumbie v silné konkurenci 250 psů obsadil druhé místo. Psi jsou vybaveni obojky GPS, které usnadní v případě zaštěkávání pumy na stromě jejich rychlé vyhledání v nepřehledném terénu.

    Každý lovec má přiděleného svého průvodce. Průvodci jsou mladí, aktivní a proškolení odborníci. Zajímavé je, že zde zpravidla nenosí svoji zbraň (často však nosí v ruksaku zbraň fysicky méně zdatného lovce) i když napadení lovců medvědem grizly je zde poměrně časté. Místní tvrdí, že v případě napadení je lépe vzít zbraň z rukou nezkušeného lovce a celou situaci řešit s jeho zbraní. Ale i zde dobří lovečtí průvodci ubývají. Nově otevírané doly nabírají mladé lidi jako šoféry velkokapacitních náklaďáků. Nabízení plat 30 – 40 kanadských dolarů za hodinu, což nemohou majitelé revírů loveckým průvodcům dát a tak v poslední době lovečtí průvodci svoji profesi opouštějí s vyhlídkou vysokého příjmu v dolech. Čeká je tam až čtrnáctihodinová tvrdá denní služba za volantem, kterou vymění za život v přírodě.

    Kanada, zvláště pak Britská Kolumbie je nádherná, ale žít tam není lehké. A v tvrdých podmínkách mohou žít jen tvrdí lidé. Nic tam zadarmo nedostanou a nic vám zadarmo nedají. Vše musíte tvrdě zaplatit a každá trofej je zasloužená. Jen lovec, který je vytrvalý, fysicky zdatný, psychicky odolný a střelecky schopný zde uspěje. Na ulovení vysněné zvěře zde mnohdy máte jen jednu šanci, šanci, kterou nesmíte promarnit. A pokud se smíříte s tím, že tam všichni mluví jinou angličtinou než vy, že vás ráno téměř nikdo při snídani nepozdraví a ani vám často na pozdrav neodpoví, že všichni snídají s kšiltovkami na hlavách a je jim jedno, zda si vezmete do lesa svačinu a vodu nebo budete celý den hladovět a o vše se postaráte sám, pak jste ten správný člověk pro lov v Kanadě.  A rozhodně se tam znovu vrátíte.