Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
     L O V   S V I Š Ť Ů  V  R A K O U S K U 

     

     Otevření hranic se sousedními státy nám, lovcům, umožnilo, abychom se podívali do míst dříve pro nás velice obtížně a nebo vůbec nedostupných. Jedním z takových míst jsou i Rakouské Alpy. Ne všichni jsou ochotni investovat více jak 1.500 Euro do lovu kamzíka. Přes to však mohou, za několik stovek eur, lovit v krásném horském prostředí, šplhat se do příkrých strání, střílet na vzdálenosti u nás málo obvyklé a nechat se doprovázet zkušeným personálem. Stačí jen si objednat lov sviště, domluvit termín a vyrazit.

    Ne ve všech Alpských revírech se svišti vyskytují. Pro svůj život nutně potřebují nory, které si mohou vyhrabat pouze v některých lokalitách. Jedním z míst, kde je velice silná populace jsou Vysoké Taury. Přes to, že kolem roku 1800 zde žádní svišti nežili (místní je vyhubili kvůli svištímu tuku, který má vysoké léčivé účinky), žije zde dnes, po jejich znovuvysazení ve 20.tých letech minulého století, velice silná populace.

    Svišť je  aktivní ve dne. Lov začíná v 7 hodin ráno. Personál zprvu kvalifikovaně odhadne Vaše fysické schopnosti a podle toho rozhodne, kde se bude lovit. Do revíru se jede terénním autem po úzkých a strmých horských cestách. Ti, kdo to zvládnou a chtějí opravdu dobrou trofej, loví vysoko v horách. Méně zdatní lovci zůstanou v údolí. Střílí se na vzdálenost 80 – 150 m. K disposici jsou dobře nastřelené kulovničky (většinou 222.Rem.) místních průvodců, není tak potřeba vozit svoji zbraň. Průvodci každému vysvětlí, kam umístnit ránu. Pokud se svišť postřelí, zmizí v noře a je nenávratně ztracen. Nechá se sice vykopat, ale trvá to někdy i dva dny a za tu dobu je kůže znehodnocena zapařením. Pokud se nepodaří střeleného sviště dostat ven z nory, je celá kolonie  zničena. Proto musí svišť po ráně zůstat „v ohni“ a to je jen v případě,že je přestřelena páteř.

     Jakmile se dostanete do blízkosti kolonie svišťů, okamžitě vás některý odhalí a silným písknutím varuje všechny členy kolonie. Současně zmizí v noře a tak máte nějaký čas na to, kochat se okolními horami,  ledovci, vodopády, horskou květenou. Můžete však také čas využít k tomu, abyste si za pomoci ruksaku vybudovali pevný lovecký „štont“, dálkoměrem změřili vzdálenost a připravili si zbraň ke střelbě. Na ránu bývá dostatek času a pokud dobře zamíříte a klidně vystřelíte, je úspěch zajištěn. Radost máte nejen Vy, ale i  lovecký doprovod. Na „Lovu zdar“ se připije kvalitní pálenkou, je čas i na snědení kousku špeku s chlebem a vypití plechovky piva, které jste nahoru vynesli v ruksaku.

    Po příjezdu na chatu personál sviště vyvrhne, pečlivě ošetří a hlavně si vybere veškeré vnitřní sádlo, které následně opatrně vyškvaří. Celý svišť se pak zamrazí a ve zmrazeném stavu ho předáte doma preparátorovi. Teprve na chatě vám dojde, že lov je vlastně u konce a že budete muset přemýšlet o návratu domů.. Pokud máte štěstí na dobré počasí, postačí vám na lov i z cestou 3-4 dny, to znamená jeden až dva lovecké dny. Lovit můžete začít již odpoledne v den příjezdu. Pokud ulovíte dříve, než jste předpokládali, neodjíždějte! Užijte si krásných hor, kvalitního ubytování, čistého prostředí a bezvadných lidí. Pokud máte problémy s němčinou, není také nic ztraceno. Téměř v každé horské restauraci pracuje český personál a rád vám pomůže vyřešit problém.

    Pokud se pro lov sviště rozhodnete, vezměte s sebou také své kolegy. Ani desetičlenná skupina lovců není pro místní personál problém. Všichni uloví a pojedou domů spokojeni. A třeba se někdo z lovců rozhodne v příštích letech do Vysokých Taur znovu vrátit s cílem ulovit zde kamzíka nebo jelena. Ale na to je třeba více peněz, času a hlavně dobrá kondice.