Petr Ziegrosser - AREV

 

O firmě
Aktuality
Galerie
Ceník
Přednášky
Poradenství
Překladatelské služby
Práce pro lesnictví a myslivost
Lovecké akce
- zahraniční 
- tuzemské  
Kontakt
Napište nám
 
     L O V   NA   PUMY   V   A R G E N T I N Ě

     

    Jsou lovci, kteří upřednostňují lov šelem a tomuto koníčku věnují mnoho času i peněz. Poměrně známý je lov na velké šelmy v Africe, v Kanadě, Rusku a na Aljašce. Lov pumy v Jižní Americe absolvovalo jen několik málo českých lovců. Pro ty, kteří zatím váhají a nebo se rozhodují, pro ty, kteří nemají dostatek informací, ale i pro ostatní zájemce jsem napsal pár údajů a osobních zkušeností z loveckých cest do Argentiny.

Puma jihoamerická (Puma concolor) je zoologicky zařazena mezi malé kočky,její váha však dosahuje 50 – 55 kg, vyjímečně i přes 70 kg. Jihoamerické pumy jsou rezavě hnědé. Koťata pumy se rodí v srpnu, v doupatech vystlaných mechem a listím, ve skalních štěrbinách, jeskyních, v houštinách a na podobných chráněných místech. Bývají 2-3, každé váží 220-500 g. Mají modré oči a skvrnitou srst, kresba se ztrácí až v 6 měsících věku. Pumy jsou samotáři, setkávají se jen v době páření. Teritoria dospělých samců bývají podstatně větší než teritoria samic. Velikost teritoria závisí na množství vhodné kořisti. Teritorium si puma vyznačuje močí a škrábanci v půdě, skutečné boje mezi jedinci bývají vzácné. Jediný přirozený predátor pumy je liška patagonská, která někdy sežere mladá koťata.

     Puma loví ze zálohy, ke kořisti se nejprve připlíží a pak ji uchvátí jediným skokem, často zezadu. Přidrží si ji drápy a usmrtí ji jediným prokousnutím vazu. Ulovenou kořist odtáhne (unese až sedminásobek své váhy) a zahrabe nebo ukryje pod vegetaci, kde je chráněna před ostatními masožravci, a kde se k ním může opět vrátit. Puma je velice opatrná. Nikdy nenačne to, co si sama neuloví. Uhynulé, ale ani postřelené nebo nedohledané zvěře se nedotkne. V Argentině jsou její kořistí pštrosi Nadu, z jelení zvěře převážně kolouši, slabé a staré laně a živá poraněná zvěř. Její oblíbenou kořistí je také antilopa šrouborohá, selata černé zvěř, pekari. Na farmách si ráda zaloví i domácí dobytek. Když však má hlad, nepohrdne drobnými hlodavci, ptáky, ale ani hmyzem. Pumy jsou velice přizpůsobivé a to je čssto dostává do konfliktu s člověkem. Nebojí se přiblížit do těsné blízkosti lidských obydlí. Obavy farmářů, ponechat malé děti venku bez dozoru, bývají oprávněné.

    Doba lovu pumy je od 26.února do 30.září.  Po celou dobu lovu má puma kožešinu vhodnou k preparaci. Pumu lze ulovit buď při náhodném setkání, čekáním u napajedel, čekáním u pumou strženého kusu a nebo se psy. 

    Náhodně lze pumu ulovit například při lovu jelení zvěře, kdy se, zpravidla mladá puma, pokouší ulovit jeleního koloucha. Pravděpodobnost náhodného setkání je však velice malá.

    Čekání v noci u napajedel bývá daleko úspěšnější a slovitelnost se pohybuje okolo 80 %. Loví se z krytých kazatelen umístněných nedaleko napajedla. Lovec s loveckým doprovodem bývá na kazatelně zhruba od 19.00 hod. do 24.00 hod. Pumy pravidelně navštěvují napajedla jednak proto, aby se napily a dále proto, že u napajedel je veliká koncentrace zvěře, ptactva, myší apod. Ulovit tam kořist bývá podstatně snažší než v lese a nebo na otevřené pampě. Zkušení lovečtí průvodci většinou zahlédnou pohyb blížící se pumy a nebo zaslechnou zvláštní „mňoukavé“ zvuky, které puma vydává. Průvodce rozsvítí ruční lampu, pumu najde poměrně snadno podle jasně zářících světel,oslněná puma se na několik okamžiků zastaví a pak je již jen na lovci, aby dobře umístnil ránu. Pro tento způsob lovu je velice důležité vydržet několik nocí v klidu a tiše sedět, vhodné je teplé oblečení, dobrá střelecká pohotovost a nezbytné lovecké štěstí. Střílí se na vzdálenost maximálně do 100m. Kvalitní optika je výhodou. Pro to, které napajedlo je nutno večer obsadit je důležité denní pozorování stop pumy na prašných cestách.Podle stop  je možno usoudit také na velikost pumy.

 

     Čekání na pumu u strženého kusu vyžaduje důkladnou přípravu. Když je nalezen pumou stržený kus ( puma jej většinou odvleče z volné plochy do lesa a přikryje travou) nesmí se k němu nikdo pěšky přiblížit. Puma by se ke kusu již nevrátila. Je nutno přijet ke strženému kusu na koni, kus za běh chytit do lasa a odtáhnout 80 – 100 m na volnou plochu a v blízkosti postavit v dobrém větru jednoduchý posed. Naděje, že se v noci puma ke kořisti ještě jednou vrátí je vysoká. A šance pro lovce také.

 

    Lov se psy je velice úspěšný a v  první fázi také akční. Psi jsou buď nasazeni na stopu, nebo čerstvou stopu pumy sami vyhledají. Pokud pumu dostihnou, vyženou jí na strom a pod stromem vytrvale hlásí. Průvodce s loveckým hostem je následují. Sestřelit pumu se stromu je snadné, pro někoho tak snadné, jednoduché a nelovecké, že někdy lovecký host odmítne bezbrannou pumu střílet.

    Již několik let doprovázím zájemce o lov pumy do jednoho z nejlepších revírů v Argentině.Pumu tam uloví prakticky všichni lovci. Jedná se o honitbu – farmu, kde je hlavní zvěří jelen evropský (cca 6.000 ks), černá zvěř, vodní buvol a antilopa šrouborohá. Místní personál sám pumy neloví a majitel je rád, že mu pumy pomáhají se snižováním stavů již tak přemnožené jelení zvěře. Farma se nachází v provincii La Pampa. Puma se zde ročně loví v počtu 8 – 10 ks,  převážně čekáním v noci u napajedel. Den vyplní lovci lovem antilopy šrouborohé, vodního buvola a nebo lovem jelenů. Šoulání v buši a celodenní lov odstřelových jelenů   patří k nezapomenutelným zážitkům.

 

    Pokud přečkáte dvanáctihodinový let z Evropy do Buenos Aires a následný vnitrostátní přesun, ocitnete se v nádherném prostředí plném zvěře. Postarají se o vás  milí, přátelští a pracovití lidé, budete bydlet v pěkných bungalovech, jíst kvalitní hovězí stejky, pít výborné argentinské červené, užívat si lovu a odpočívat. Po úspěšných loveckých dnech je dobrým zvykem zastavit se v Buenos Aires, přespat v hotelu, prohlédnout si město, večer navštívit Tango Show a odpočatí se vypravit na dlouhou cestu přes oceán. Aby vše proběhlo hladce a bez vážnějších problémů je třeba jít na jistotu, jet pouze tam, kde je to vyzkoušeno a s tím, kdo to tam zná a má v Argentině osobní kontakty.

Upozornění: pro dovoz trofejí pumy ( kožešina,lebka ) a antilopy šrouborohé je potřeba povolení CITES.Počty pum určených k lovu jsou omezené a lov je možný pouze se souhlasem Argentinských úřadů.